Be kategorijos

ŽEMDIRBIŲ PROTESTO AKCIJA VILNIUJE

To dar Vilniuje nėra buvę. Kelias dienas sostinės centre stovės šimtai traktorių ir protestuos keli tūkstančiai ūkininkų.

Kaip sakė šio protesto organizatorės Žemės ūkio tarybos pirmininkas Ignas Hofmanas, nuo šiandien 11val. iki sausio 26 d. 16 val. traktoriai galės stovėti Gedimino prospekto atkarpose nuo Seimo iki Vyriausybės, taip pat kai kuriose kitose gatvėse. Numatoma, kad per kelias dienas į Vilniuje vyksiantį protestą atvažiuos apie penki tūkstančiai ūkininkų.

Pasak ūkininkų, po sausio pradžioje degintų laužų, kai jie protestavo prieš vyriausybės vykdomą žemės ūkio politiką, padidintą naftos dujų akcizą, kelerius metus nesprendžiamas daugiamečių pievų atstatymo bei pieno krizės problemas, niekas nepasikeitė. Todėl, siekdami dar kartą paraginti valdžios institucijas imtis pokyčių, žemdirbiai važiuoja į Vilnių. 

Ši protesto akcija pradedama, žemės ūkio ministrui Kęstučiui Navickui rengiantis Briuselyje susitikti su Europos Sąjungos žemės ūkio komisaru Januszu Wojciekovskiu. Bus tariamasi, kaip Lietuvos ūkininkams palengvinti daugiamečių pievų atkūrimo naštą. 

Tai yra vienas esminių žemdirbių reikalavimų.

Pasak Žemės ūkio tarybos pirmininko I.Hofmano, tai, kad į Vilnių vyksta apie 800 traktorių ir tūkstančiai ūkininkų, rodo, kad žemdirbiai yra pavargę nuo dabartinės vyriausybės vykdomos žemės ūkio politikos, vis blogėjančių ūkininkavimo sąlygų.

Žemės ūkio tarybos nario, Grūdų augintojų asociacijos pirmininko Aušrio Macijausko teigimu, dėl ydingos beveik prieš dešimtmetį taikytos daugiamečių pievų deklaravimo metodikos, Lietuvoje padidėjo jų plotai.

Taip pat dalis pievų buvo išarta, ūkininkams atsisakius karvių ir kitų galvijų. Dabar žemdirbiai verčiami išlaikyti ir atstatyti daugiametes pievas. Tokiu būdu Lietuvoje ariamos žemės plotai sumažėtų 50 tūkst., ar net daugiau hektarų. Nors apie tai ministrui K. Navickui žemdirbiai kalbėjo nuo jo darbo pradžios, ministras tik pastaruoju metu bando spręsti šią problemą. Apie šią Lietuvos ūkininkų bėdą žino ir eurokomisaras Januszas Wojciekovskis, su kuriuo žemdirbiai buvo kelis kartus susitikę, su juo turėtų kalbėtis ir žemės ūkio ministras.

Pasak A. Macijausko, žemdirbiai savo protesto akcija Vilniuje reikalauja, kad daugiamečių pievų problema būtų išspręsta, jų Lietuvoje turėtų būti tik iki 500 tūkst. ha.

Kitas didelį nerimą ūkininkams keliantis dalykas – per Lietuvą keliaujantys rusiški grūdai. Anot A. Macijausko, žemės ūkio ministras bei vyriausybė anksčiau neigę šią problemą, dabar ją pripažįsta. Esą pernai perkrauta 100 tūkst tonų rusiškų grūdų. Tuo metu ūkinininkų skaičiavimu, per Klaipėdą pervežtų rusiškų grūdų kiekis siekia 170 tūkst.tonų. 

Grūdų augintojų asociacijos vadovo teigimu, Lietuvos valdžios institucijos turėtų geriau kontroliuoti grūdų kokybę, reikalauti iš vežėjų sertifikatų, prekių kilmės dokumentų.

Dar vienas skaudus kirtis Lietuvos žemės ūkiui – nuo šių metų padidintas suskystintų naftos dujų akcizas- už toną tenka mokėti 300 eurų. Tuo metu latviai taiko nulinį akcizo tarifą šioms dujoms. Tokios dujos naudojamos grūdams džiovinti, paukštidėms šildyti. Apytikriais skaičiavimais, dėl akcizo pakėlimo vienam paukštynui šildyti gali tekti papildomai mokėti 300- 400 tūkst. eurų per metus.

Taip pat ūkininkų pinigines tuština ir šiemet įvesti ribojimai pilti pigesnį žymėtąjį dyzeliną tik į traktorius ir kitą specializuotą techniką, o į žemės ūkyje naudojamus sunkvežimius, ar lengvuosius automobilius tokį dyzeliną pilti draudžiama.

Taip pat žemdirbius spaudžia vis griežtinami, dažnai esą nepagrįstai, aplinkosaugos reikalavimai. Ūkininkai piktinasi Aplinkos ministerijos sprendimu prie vandens telkinių iki 100 metrų išplėsti apsaugines juostas. Tose vietose ribojamas trąšų, pesticidų kiekis, dėl to netenkama dalies produkcijos. O miestuose Aplinkos ministerija atvirkščiai -susiaurino apsaugos juostas. Taip gali atsirasti naujų plotų namams statyti. 

Vienas iš žemdirbių protesto akcijos organizatorių jaunasis ūkininkas Audrius Vanagas iš Mažeikių rajono sako, kad vis daugiau žemdirbių ima ūkininkauti tvariai, taiko neariminę technologiją,  naudoja mažiau trąšų, pesticidų. Tačiau nemažai atvejų, kai Lietuvos valdininkai taiko griežtesnius reikalavimus negu kitos ES valstybės. 

Pasak ūkininko, Žemės ūkio tarybos pirmininko I. Hofmano, jeigu Vyriausybė, Aplinkos ministerija plečia saugomas teritorijas, tai kodėl tai daro žemės savininkų ir žemdirbių sąskaita? Kompensacijos arba nenumatomos, arba jas ketinama mokėti tik kelerius metus, nors dėl taikomų apribojimų ūkininkas negaus pajamų ilgą laikotarpį.

Pasak vieno iš žemdirbių protesto akcijos organizatoriaus A. Vanago, ūkininkai iš Skuodo, Mažeikių, kitų Žemaitijos rajonų traktoriais į Vilnių išvažiavo pirmadienį ir prieš pietus turi pasiekti sostinę. Į Vilniaus centrą traktoriai suvažiuos iš įvairių Lietuvos rajonų, į bakus įsipylę  brangesnio, nežymėto dyzelino. Protesto akcijoje dalyvaus ir miškininkai, palaikantys ūkininkus.

Rytoj, 11valandą prie Vyriausybės vyks žemdirbių protesto mitingas. Skaičiuojama, kad per kelias dienas Vilniuje protestuos apie 5 tūkstančiai ūkininkų. Tikimasi susitikimų su žemės ūkio politikos formuotojais, dialogo su vyriausybe.